Fundacja

  „Rozpocznij tam, gdzie jesteś.
    Wykorzystaj to, co masz.
    Zrób to, co możesz.”
     (Arthur Ashe)

     Wszystko zaczęło się od książek, miłości do czytania oraz chęci niesienia pomocy tym, którzy nie mają łatwego dostępu do polskiej literatury.

     Dlaczego Kazachstan? Temat Polaków z Kazachstanu od zawsze był mi bliski, często poruszany w rozmowach w moim domu rodzinnym. W 2010 r. złożyłam swój podpis pod projektem ustawy repatriacyjnej. Nie było to jednak w moim odczuciu wystarczające. Nasi Rodacy w Kazachstanie bardzo chcą się uczyć ojczystego języka, a potrzeba jest tym większa, że język polski jest dla nich niemalże językiem obcym. Stąd zrodził się pomysł, by odpowiedzieć na to właśnie zapotrzebowanie. Zorganizowałam więc zbiórkę polskich książek.

     I na niej się nie skończyło. Odzew Polaków przerósł wszelkie oczekiwania. Udało się zgromadzić ogromne ilości książek, literatury w języku polskim o szerokim przekroju tematów, stylów i gatunków. Pozwoliło to na znaczne poszerzenie pierwotnego zakresu akcji „dla Rodaka”.

     W roku 2017 jako jej kontynuacja powstała Fundacja dla Rodaka. W zamyśle pierwotna zbiórka książek miała być odpowiedzią na potrzeby Kazachstanu. Dzięki jej sukcesowi zakres Fundacji zyskał znacznie szerszy zasięg. Oferta szerzenia literatury w języku ojczystym skierowana jest do Polaków mieszkających zarówno w Kazachstanie, jak i na Kresach oraz w samej Polsce. Wszędzie, gdzie pojawia się potrzeba, Fundacja oferuje pomoc i wsparcie.

     Głównym celem Fundacji dla Rodaka jest zorganizowanie pomocy oraz przygotowanie warunków do powrotu Polaków z Kazachstanu do Ojczyzny. Środkiem do tego celu jest upowszechnianie znajomości języka polskiego, popularyzacja rodzimej literatury, praca Polaków na rzecz pomocy rodakom pozostającym poza granicami kraju.

     Zapraszam do współpracy osoby prywatne oraz instytucje zainteresowane losem Polaków. Zachęcam do aktywnego włączania się w nasze akcje. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, pomysły oraz wszelką pomoc.

Poniżej przedstawiamy nasze działania:

 • Książka dla Rodaka – zbiórka polskich książek dla Rodaków z Kazachstanu i Kresów oraz krajów na Wschodzie, a także dla szkół, bibliotek, przedszkoli, domów pomocy społecznej i podobnych placówek w Polsce.
 • Autorzy dla Rodaka – przekazywanie przez polskich Autorów swoich książek
  z dedykacjami dla Polaków z Kazachstanu.
 • Wydawnictwa dla Rodaka – przekazywanie przez wydawnictwa polskich książek dla Polaków z Kazachstanu, Kresów i Wschodu.
 • Kibice dla Rodaka – kibice, którzy podążają za naszą reprezentacją zabierają polskie książki dla Rodaków. Do Kazachstanu zawieźli prawie 130 kg, do Rumunii 100 kg, do Armenii 120 kg, do Moskwy ok. 100 kg, do Macedonii ok. 50 kg, a do Serbii ok. 120 kg i przybory szkolne.
 • Kartka dla Rodaka – polega na wysyłaniu do Rodaków zamieszkałych poza granicami kraju, własnoręcznie wykonanych głównie przez dzieci, świątecznych kartek pocztowych.
 • Spotkania dla Rodaka – organizowanie spotkań z pisarzami, podróżnikami i innymi ciekawymi ludźmi. Odbyło się już 16 spotkań autorskich z: Adrianem Grzegorzewskim, Joanną Jax (w: Biskupcu, Rębowie gm. Wyszogród, Słupnie, 2x w Olsztynie, w Karagandzie w Kazachstanie i w Wilnie na Litwie), Anną Sakowicz, Pawłem Jaszczukiem, Renatą Kosin, Przemysławem Borkowskim, Wiolettą Sawicką, Heleną Piotrowską i Małgorzatą Manelską oraz jedno spotkanie z poezją ks. Twardowskiego z poetą – Rodakiem z Rumunii.
 • Lekcja dla Rodaka – polega na organizowaniu lekcji dla dzieci i młodzieży poświęconych historii Polaków w Kazachstanie, na Kresach, Zesłańców na Syberię oraz o podobnej tematyce.
 • Pomoc dla Rodaka – udzielanie stypendiów dla Rodaków studiujących w Polsce oraz szukanie pracy dla Rodaków z Kazachstanu.
 • Majówka dla Rodaka i Weekendy dla Rodaka– organizowanie na Warmii polskim studentom z Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy oraz Repatriantom wypoczynku podczas weekendów, ferii i przerw świątecznych.
 • Wyprawka dla Rodaka– zbiórka przyborów szkolnych dla naszych najmłodszych Rodaków z Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Serbii.
 • Wakacje dla Rodaka– zorganizowanie wypoczynku letniego najmłodszym Rodakom z Kazachstanu.
 • Gmina dla Rodaka – projekt polegający na zachęcaniu gmin do przyjmowania repatriantów.
 • Przedszkole dla Rodaka – otwarcie w 2018 r. i utrzymanie pierwszego polskiego przedszkola w Kazachstanie.
 • Święta dla Rodaka – organizowanie Świąt Bożego Narodzenia dla studentów i repatriantów z Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy.
 • Tropiciele niezwykłych miejsc, wspomnień i smaków – projekt edukacyjno-kulturalny skierowany do mieszkańców gminy Dźwierzuty oraz naszych Rodaków korzystających z Wakacji dla Rodaka.
 • Dobry początek dla Rodaka – projekt edukacyjno-terapeutyczny dla dzieci w wieku 2-9 lat, z terenu powiatu szczycieńskiego i ich opiekunów.
 • Ogród dla Rodaka – stworzenie ogrodu edukacyjno-sensorycznego, pokazującego inny wymiar patriotyzmu, przybliżającego postaci wielkich Polaków, którzy na obczyźnie zachowali niepodległość umysłów.
 • Bal charytatywny dla Rodaka – organizacja balu w dn. 23.11.2019 r., podczas którego zbierane były środki na organizację kolejnej edycji Wakacji dla Rodaka.

Poprzez działalność Fundacji realizowane są m. in. następujące cele:

 • Wsparcie dla Polaków w Kazachstanu,
 • Podtrzymywanie polskości poprzez upowszechnianie znajomości języka polskiego, polskiej kultury i tradycji narodowych.
 • Pogłębianie więzi pomiędzy środowiskami polskimi,
 • Nauka języka ojczystego oraz krzewienie kultury języka polskiego,
 • Promocja Polski wśród Polonii zamieszkałej poza granicami Polski,
 • Integracja społeczności lokalnych z Polakami z Kazachstanu,
 • Rozwój kultury w szczególności języka polskiego.

W zależności od potrzeb Rodaków i naszych możliwości przeprowadzamy konkretne projekty i zadania m.in.:

– utrzymanie polskiego przedszkola w Kazachstanie,

– organizacja Wakacji dla Rodaka, – wsparcie Repatriantow i polskich Studentów z Kazachstanu i Wschodu i. in. 


W sprawie wsparcia rzeczowego na poszczególne zadania prosimy o wcześniejsze uzgodnienie z fundacją.


W sprawie bycia wolontariat przy realizacji projektów w kraju również prosimy o kontakt.

Joanna Wilk-Yaridiz

(Fundator Fundacji dla Rodaka)

Skip to content